Ankara, Türkiye
+90 537-770-1171

Gerilla Pazarlama Nedir?

Gerilla pazarlama geleneksel olmayan, yeni ve yaratıcı tekniklerle marka bilinirliğine katkıda bulunmayı amaçlayan bir pazarlama yöntemidir. Özellikle yenilikçi, maliyetsiz ve yaratıcı stratejilerdir. Genellikle bu pazarlama stratejisinin amacı viral olup tüketicinin dikkatini çekmek ve bu sayede hızlı bir şekilde markaya katkı sağlamaktır.

Büyük firmalar geleneksel pazarlamanın her çeşidini kullanmak için yeterli bütçeye sahipken, orta ve küçük ölçekli firmaların bu alanda rekabet etmesi çok zor olduğundan gerilla pazarlama küçük firmaların, büyük bir gücü ortaya koymasını sağlar. Geleneksel pazarlama yüksek harcamalar gerektirirken gerilla pazarlama hayal gücü gerektirir.

Bu tip pazarlamada çalışmalarının ulaştığı insan sayısı az olmasına rağmen akılda kalma oranı oldukça yüksektir. İnsanların karşısına beklenmedik bir anda ve dikkat çekici bir şekilde çıktığı için kolaylıkla unutulmaz. Fark yaratarak diğer reklamlardan daha ön plana çıkar. Ayrıca yüksek bütçe harcamalarına da ihtiyaç duyulmaz. Ek olarak, insanların yaratıcı fikirlerinizi beğenip sosyal medyada paylaşması ile, eforsuz ve masrafsız bir şekilde kampanyanızı büyütmüş de olursunuz.

Gerilla Pazarlama Örnekleri Nelerdir?

Açık Havada Kalabalıkların Dikkatini Çekmek

İnsan trafiğinin yoğun olduğu sokaklarda, meydanlarda, caddelerde bulunan mevcut alanlar üzerinde yapılan, yaratıcı ve yenilikçi pazarlama çalışmalarıdır. Sanatsal çalışmalarla geçici olarak bir alanı renklendirmek vb. çalışmalar bu gruba dahildir.

Kapalı Alanlardaki Yoğunluğu Hedeflemek

Burada dış mekanlar yerine iç mekanlar tercih edilmektedir. Metro ya da tren istasyonlarında yapılan çalışmaları örnek verilebilir.

Etkinlik için Toplanmış Kitlelerden Fayfalanmak

Bir organizasyon, konser, festival ya da toplantı gibi etkinliklerde ortamdaki insanları dahil edecek çalışmalar ise bu grupta yer alır. Bu çalışmalar genellikle etkinlik sponsorları ya da düzenleyicilerinden habersiz bir şekilde yapılır.

Akılda Kalıcı Bir Gerilla Pazarlama ile Öne Çıkın.

Regant Medya olarak başarılı bir gerilla pazarlama için, detaylı bir pazar araştırması ve hedef kitle analizinizi yapar, verilmek istenen mesajı iyi bir şekilde seçer ve üzerine bir beyin fırtınası gerçekleştiririz. Gerekirse pazarlamada iş birliği yapabilecek firmalar ya da kişiler ile ortak çalışmalar yürütür, böylece hedef kitle için doğru yer ve doğru zamanı tespit ederiz. Bizimle iletişime geçerek gerilla pazarlama çalışmalarınız için yaratıcı fikirler alabilir, bunu şirketinizin ihtiyaç duyduğu diğer pazarlama çözümleri ile birleştirerek siber pazarlama yoluyla verimli sonuçlar alabilirsiniz.

Akılda kalıcı olmalı: Gerilla pazarlama çalışmalarının en önemli özelliği hatırlanmalarıdır. Akılda kalıcı olmayan, sıradan çalışmalar istenen sonuçları vermekte yeterli olamaz.

Dinamik olmalı: Durağan bir çalışmadan ziyade, insanların istemsizce kendilerini içlerinde bulacakları bir çalışma, daha cezbedicidir. Böylelikle insanların pazarlama çalışmanızla farkında olmadan etkileşime girmelerini sağlarsınız.

Hedef kitle üzerine yoğunlaşın: Çalışmanın etkili olabilmesi için fikirlerinizin doğrudan hedef kitleye yönelik olması gerekir. Çalışmanız marka veya ürün odaklı olmak yerine doğrudan tüketiciye odaklanmalıdır.

Şaşırtın ve eğlendirin: Gerilla pazarlama çalışması yaparken, yaptığınız çalışmalardaki amaçlarınızdan biri de hedef kitlenizi şaşırtmak ve eğlendirmek olmalıdır. Onları eğlendirecek ve şaşırtacak fikirlerinizin olması, kampanyanızın ve markanızın da hatırlanmasını olmasını sağlar.

Taklit etmekten kaçının: Bu tip çalışmalar orijinal ve özgün bir şekilde yapıldığında etkili olur. Önceden yapılmış ve tüketiciler tarafından bilinen/hatırlanan çalışmaları taklit etmek veya onlara çok benzer çalışmalar yapmak, etkiden çok tepki çekmenize neden olabilir. Bu da kampanyanın başarısını olumsuz etkileyeceği gibi markanızın imajına da zarar verebilir.

İnteraktif çalışmalar yapın: Bir gerilla pazarlama çalışması yaparken insanların kampanyanız ile etkileşime geçebilmesi de oldukça önemli. Çalışmalarınızın interaktif olması, kullanıcıların istemli ya da istemsiz bir şekilde bu projeye dahil olmasını sağlar.

Gerilla Pazarlama Çalışmasının Çeşitli ve Etkili Kazanımlarına Göz Atın.

Masrafsızdır: Bir gerilla pazarlama çalışması reklamlara kıyasla oldukça düşük maliyetle ve büyük ölçekte gerçekleştirilebilir.

İlgi Çekicidir: İnsanlar, bir reklamı gördükleri zaman ilgilenmeden geçebilirler. Ancak gerilla pazarlama ile hazırlanan reklamlar ilgi çekici ve eğlencelidir. İnsanlar yanlış mesajlar içermediği takdirde bu reklamlara tepki göstermek yerine sempati duyarlar ve markaya yönelik ekstra ilgi duymalarını sağlar.

Marka Tanınırlığını Artırır: Reklamların yaratıcı ve akılda kalıcı olması da doğal olarak marka bilinirliğinin artmasında önemli rol oynar. Hedef kitlenize doğru mesajlarla ulaşmak ve onları şaşırtmak, onların markanızı hatırlamasına da yardımcı olacaktır.

Kolayca Viral Olabilirler: Bu teknikle yapılan reklamların ağızdan ağıza dolaşıp büyümesi ve sosyal medyada viral haline gelmesi oldukça kolaydır. Günümüzde kullanıcılar sürekli olarak gün içinde karşılaştıkları ilginç şeyleri sosyal medyada paylaşıyorlar. Gerilla pazarlama çalışmalarınızın yaratıcı fikirlerinin olması tüketicinin dikkatini çeker, bu da çalışmalarınızın sosyal medyada paylaşılmasına yol açar. Böylelikle bu çalışmalarınızın viral olma ve gündeme gelme olasılığı da daha yükselir.  Bu sayede lokal bir alanda yapılan reklamla büyük kitlelere ulaşabilirsiniz.

Olası Risklere Karşı Hazırlık Olmak için Dikkat Edin:

Özellikle kamu alanlarında kullanacağınız alanlar için yasal izin alınması gerekebilir. Çalışmaya başlamadan önce seçtiğiniz mekanla ilgili gerekli izinleri almak, projenizin sekteye uğramasını önler.

Gerilla pazarlamada hava koşullarını bile düşünmeniz gerekebilir. Açık alanlarda yaptığınız çalışmanın zarar görme olasılığına karşı mutlaka bir yedeğiniz olması projenin aksamadan ilerlemesinde büyük önem taşır.

Vermek istediğiniz mesajın yanlış anlaşılmaması için hedef kitlenin ve reklamın uygulanacağı mekanın ve zamanın çok iyi tespit edilmesi gerekir.

En çok zorlanılan kısım gerilla pazarlama çalışmalarının herkeste farklı bir algı oluşturma durumudur. Bunu en başından tespit etmek zordur. Farklı ve heyecan uyandıran bir şey yapmaya çalışırken tüketiciye antipatik görünebilirsiniz. Yine mümkün olduğunca özgün bir çalışma yapmalısınız. Başka bir markayı çağrıştıran bir çalışma sizin için dezavantaj yaratacaktır. Aynı zamanda bir gerilla pazarlama çalışmasında değer sunmak da önemlidir.