Ankara, Türkiye
+90 537-770-1171

İçerik Pazarlama Nedir?

İçerik pazarlama, sosyal medyada markaların hedef kitlelerinin dikkatini çekecek içerikler oluşturup, yeni ya da mevcut müşteri kitlesinin zihninde duyusal konumlandırma çalışmalarının yapıldığı yeni nesil dijital iletişim ve pazarlama sürecidir. İçerik Pazarlama Enstitüsü’nün kurucusu olan Joe Pulizzi ise içerik pazarlamasını “İçerikle pazarlama, net olarak tanımlanmış ve doğru anlaşılmış hedef kitleyi kârlı müşteri hareketi yaratma hedefiyle etkilemek, çekmek, bağlılıklarını sağlamak için ilgili ve değerli içeriğin yaratılması ve dağıtılmasını kapsayan pazarlama tekniğidir.” şeklinde tanımlıyor

Diğer dijital pazarlama yöntemlerinden ziyade içerik pazarlaması, halihazırdaki müşteri kitlesinin ihtiyacı olan bilgiyi sunarak sürece katılmalarını ve onlara yeni ihtiyaçlar yaratarak markanın ürünlerine yönelmelerini sağlar. Yeni bir ürünü pazara sürdüğünüzde, içerik pazarlaması stratejisi ile kişilerin hiç aklında yokken o ürünün bir ihtiyaç olduğuna onları inandırabilir ve talep edilen ürün konumuna getirebilirsiniz. Dijital içerik pazarlamasında hazırlanan içerik ve gönderiler tüketicileri bilgilendirmeyi amaçlarken, aynı zamanda dikkatleri markaya çekerek konumlandırmayı ilgi çekici yapar. Araştırmalara göre 10 tüketiciden 7’si okudukları makaleleri, izledikleri video ve görsel içerikleri geleneksel pazarlama yöntemlerine tercih ediyorlar.

İçerik Pazarlamada Başarı Getirecek İpuçları:

İyi bir içerik pazarlama strateji için takip etmeniz gereken adımları Regant Media olarak sizin için özetledik.

SMART Hedeflerinizi Belirleyin.

SMART Hedefleri, kapsamlı bir projeyle ilgili ayrıntıları içerir. Günlük ve uzun vadeli stratejiniz hakkında önemli bilgilere odaklanmanızı sağlar. SMART Hedefleri, spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve markanızı yansıtan niteliklerin İngilizce baş harflerinin birleşmesinden gelir.

KPI’larınızı Belirleyin

Temel performans göstergeleri (KPI), SMART hedeflerinize göre gerçek performansınızı ölçmek için kullanacağınız veri noktalarıdır. Site trafiği, günlük satışlar, abonelik kayıtları, sosyal medya takipçileri, dönüşüm oranı, alışveriş sepeti terk oranı, ürün incelemeleri, tavsiyeler gibi konuları içerir.

Kullanacağınız İçerik Türüne Karar Verin

Mevcut ve potansiyel müşteri kitlenizi analiz ederek, paylaşacağınız içerik türlerine karar verin. İçeriklerin aldıkları etkileşimleri karşılaştırın ve kullanıcıların hangi tür içeriklerle daha çok ilgilendiğini belirleyin ve kullanın.

Doğru Kanalları Seçin.

İçeriğin paylaşılacağı kanallar da en az paylaşılan içerik kadar önemli. Doğru içeriğin, doğru kişilere, doğru yerde ve doğru zamanda ulaştırılması alacağınız dönütlerde çok etkili olacaktır. Farklı kanallardan aldığınız geri dönüşleri karşılaştırarak, sizin için en verimli olan seçeneklere doğru stratejinizi optimize edin.

Bütçenizi Dikkatle Hazırlayın.

Bütçe belirlerken potansiyel ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmaya çalışın. Bir tasarım programına ihtiyacınız var mı? Bir içerik yazarı işe almanız gerekiyor mu? Reklamlarla içeriklerinizi ön plana çıkarmak istiyor musunuz? Bu tür sorular sorular durumunuzu değerlendirin ve cevapları doğrultusunda bir bütçe hazırlayın.

Paylaşımlarda Planlı İlerleyin.

Belirlediğiniz hedefler doğrultusunda, hedef kitle analizi sonucu seçtiğiniz içerik türünü, seçtiğiniz platformlarda paylaşın. Paylaşımların bir takvim doğrultusunda olması büyük kolaylık sağlayacaktır. Paylaşımları önceden planlayıp otomatik paylaşabileceğiniz programlar tercih edebilirsiniz.

Sonuçları Analiz Edin ve İçeriğinizi Optimize Edin.

İçerik paylaşıldıktan sonra KPI’larınızı takip edin, bu veriler doğrultusunda daha fazla yapmanız veya yapmamanız gereken şeyleri daha net görebilir ve içeriklerinizi bu sonuçlara göre optimize ederek daha doğru kitleye ulaşabilirsiniz..

İçerik Pazarlama için Etkili Araçlara Göz Atın.

Bloglar, işletmelere milyonlarca müşteriye ulaşma ve satışlarını artırarak imajlarını güçlendirmekte imkanı sunarlar. Blog yazıları bu anlamda içerik pazarlama araçlarının başında gelmektedir. Tüketiciler, pazarlaması yapılan yeni bir ürün veya hizmetle ilgili bilgiyi, sadece markanın reklamından alarak harekete geçmektense, güvenilir web sitelerinin bilgilendirici içeriklerinden almayı daha güvenilir bulurlar.

Sosyal medya, günümüzde önemli bir trend haline gelmiştir ve içerik pazarlama konusunda en çok kullanılan platformları barındırır. İşletmeleri doğrudan müşteriyle buluşturan önemli bir pazarlama ortamı haline gelen sosyal medya şirketlerin tüketiciyle birebir iletişimini de oldukça yüksek bir seviyeye taşımıştır. Sosyal medya fotoğraf, video gibi içerikleri paylaşmak için kullanılan çevrimiçi platformlar olduğu için müşterilerin ilgi duydukları alanların belirlenmesi ve müşterilerin isteklerinin saptanması için önemli bir araç konumundadır. Sosyal medya hazırlanan içeriğin tüketiciye ulaştırılması için de en önemli etmendir.

Grafikler ise karmaşık ve geniş alana yayılmış bilgiyi görsel grafiklerle sanal veya baskı ortamında sunar. Tasarımcılar bilgi grafiklerini hazırlarken resim, yazılı resim, görsel, çizelge ve grafikler sayesinde bilginin aktarılmasını ve kolay anlaşılmasını amaçlamaktadır. Hedef kitlenin kolayca anlayabileceği, karmaşık olmayan çizelgeler kullanılması önemlidir.

İnternet makaleleri ise satışa sunulan ürün ve hizmetler hakkında tüketicilere bilgi vererek deneyimleri ve ilgi çekici noktaları aktararak ürün tanıtımını yaparlar. Yazarın tanınmışlığı ve statüsü okuyucular açısından güvenilirlik anlamında önem taşımaktadır.

Regant Media İçerik Pazarlamanızı Üst Seviyeye Nasıl Taşır?

Trafik Artışını Garantileyin

Regant Media olarak içeriklerinizi belirli bir düzen ve konsept içerisinde düzenleriz. İstatistiklere göre içeriklerini düzenli olarak denetleyen, geliştiren, gündemi takip eden ve güncel tutan şirketler bunu yapmayan şirketlere göre 7.8 kez daha fazla trafik alıyor. Zamanlarını yaratıcı içerikler yaratmak için harcayan ve içeriklerini geliştiren şirketler daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmış oluyor ve uzun vadede rakiplerine karşı birçok avanaj kazanıyorlar.

Sosyal Medyanız Canlansın

Regant Media içerik pazarlaması konusunda sizlere planlı bir sosyal medya paylaşım ve reklam çizelgesi sunuyor. Sosyal medyanın markaların en güçlü araçları haline geldiği son dönemlerde, markanızın sosyal medyada güçlü bir pozisyona sahip olmasına yardımcı olalım.

Blogunuzu En Etkili Şekilde Kullanın

İnsanlar çevrimiçi arama yaparken, arama sonuçlarında yazılan kelimelerle alakalı kaliteli içerik sunan web siteleri ile karşılaşır. Markaların web sitelerinde bu tarz içerikleri bulundurmaları, onların görünürlüklerini ve arama motoru trafiğini artırmalarına da olanak tanır.

Doğru Hedef Kitleyi Bularak Veriminizi Artırın

İnsanlar kendilerini direkt olarak ilgilendiren içerikler talep eder. Eğer bu insanların nasıl hedefleneceğini ve bu insanlara nasıl ulaşacağınızı biliyorsanız içerik pazarlamanızın başarıya ulaşma ihtimali çok yüksektir. Bu da ancak hedef kitlenizi tanımlamanız ve tanımanızla mümkün olur.

Yalnızca içerik pazarlama değil, A’den Z’ye tüm pazarlama ihtiyaçlarınız için çözümleri incelemek için Regant Media web sitemizi ziyaret edin.